Geri

CHP'li Çan, kokarca istilasına dikkat çekti

Başta fındık olmak üzere, tarımsal ürünlere ciddi zarar veren Kahverengi Kokarca zararlısına karşı 7 yıldır yürütülen çalışmaların yetersiz kaldığına işaret eden CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, “adına ‘acil’ dedikleri eylem planını, ancak 2023 yılı sonunda hazırladılar. 7 yıl geciken ‘acil’ eylem planı mı olur?” dedi.

11:15:21 | 2024-04-30


Haberi Sesli Dinle

CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, Karadeniz bölgesindeki tarımsal üretim faaliyetlerinin kâbusu haline gelen Kahverengi Kokarca istilasını önleme konusunda gerekli ve yeterli düzeyde çalışma yapılmadığı gerekçesiyle hükümeti eleştirdi. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında kahverengi kokarca istilası konusuna da değinen CHP’li Murat Çan, Uzakdoğu orijinli bu zararlının ülkemizde ilk kez 2017 yılında görüldüğünü ve hızla Karadeniz Bölgesi’ne yayıldığını belirterek şöyle devam etti:
“Dişisi, bir dönemde 280-300 yumurta bırakıyor. Yani popülasyonunu, katlaya katlaya büyütüyor. Kahverengi kokarca popülasyonuyla mücadele konusunda, dünya genelinde iki yöntem benimsendi ve uygulanıyor. Bu yöntemlerden biri kimyasal mücadele, yani ilaçlama. Ülkemizde de 7 yıldır bu yöntem üzerine odaklanıldı. Fakat, bu istilacı türün bugün ülkemizde ulaştığı popülasyon büyüklüğü şunu gösteriyor; tek başına uygulandığında ilaçlama yetersiz kalıyor.”

Kahverengi Kokarca zararlısına karşı yürütülen mücadelenin biyolojik mücadeleyle de desteklenmesi gerektiğini vurgulayan CHP’li Çan, şöyle devam etti:
“Bu istilacı türün yumurtalarını büyük oranda imha eden ve yaşam alanlarını sınırlayan Samuray Arısı popülasyonunun büyütülmesi gerekiyor. İstila süreci 7 yıl önce başlamış, ancak bu laboratuvar da daha yeni kuruluyor. Yıllarca bir yol haritası belirlenememiş, mevcut mücadele çalışmaları sonuç vermemiş, şimdi mucize bekliyoruz. Maalesef fındık üreticimiz bu hasat döneminde de kahverengi kokarca istilasının mağduriyetini yaşayacak. Üreticimizin emekleri heder olacak, ülkemiz ekonomik kayıplar yaşayacak. Bu durumun sorumlusu ise doğru politika, program ve yol haritasını zamanında oluşturamayan, kurumlar arası eşgüdümü sağlayamayan, yani görevlerini layıkıyla yerine getirmeyenlerdir. Rantçılar ve kartelin peşine takılanlardır.”

ÇAN, KONUYU MECLİS GÜNDEMİNE DE TAŞIDI
CHP Samsun Milletvekili Murat Çan ayrıca, Karadeniz Bölgesi’ndeki Kahverengi Kokarca zararlısına karşı yürütülen mücadele, uygulanan politikaların etkinliği ve yeterliliği konusunda Meclis Komisyonu kurulması talebiyle bir de araştırma önergesi hazırladı.
Araştırma önergesinde, Kahverengi Kokarca Mücadelesi Eylem Planı’nın ancak 2023 yılı sonunda hazırlanabildiğine işaret eden Çan “2023-2025 yıllarını kapsayan bu eylem planının hedeflenen başarıya ne oranda ulaşacağı da tartışmalıdır” ifadelerini kullandı.
Çan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde ise Kahverengi Kokarcayla biyolojik mücadele konusunda çalışma yürütecek laboratuvar projesinde hangi aşamaya gelindiğini ve bu istilacı türe karşı biyolojik mücadelede neden 7 yıl geç kalındığını sordu.


murat çanchpmilletvekilisamsun büyükşehirihalesamsunsamsun haberlerikokarcafındıkkaradeniz