Geri

Gülsan Sanayi Sitesi’nde 2 bin esnaf mağdur mu?

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin olağan üstü toplantısı ile ilgili olarak açıklamalarına devam eden İYİ Parti Samsun Büyükşehir Belediye Grup Başkanvekili Dr. Ayhan Ayvaz, Gülsan’da 2 binden fazla esnafın mağdur edildiğini ileri sürdü.

14:04:14 | 2023-04-30


Haberi Sesli Dinle

YEŞİL ALAN ÜZERİNDEN KAMULAŞTIRDI,
TİCARİ ALAN OLARAK KAT MÜLKİYETYLE ESNAFA SATTI
Başkan Mustafa Demir’in Gülsan Sanayi Sitesi’ndeki esnafların arazi ve işyerlerini kamulaştırırken, yeşil alan bedeli olarak kamulaştırdığını iddia eden Ayvaz, Toybelen’de yapılan sanayi sitesindeki yerleri ise ticari alan tarifesi üzerinden alk katı başkasına üst katı başkasına sattığı ve fiyat farkı aldığının ortaya çıktığını belirtti.

GÜLSANDA HUKUKSZULUK VE HAK GASPI DEVAM EDİYOR
Bu duruma sert tepki gösteren İYİ Parti Samsun Büyükşehir Belediye Grup Başkanvekili Dr. Ayhan Ayvaz, “Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in bu uygulaması ve Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili, geçmiş dönemde hayata geçirilmeye çalışılan, esnafın da tepkisini, alan ve yargının dur dediği uygulamalardan da anlaşılacağı üzere Gülsan’da hukuksuzluk ve hak gaspı devam etmektedir" dedi.

TOYBELEN’DE İŞYERİ ALMAK İÇİN MÜRACAAT EDEN ESNAF PERİŞAN
Gülsan Sanayi Sitesi’nin imar planları ve belediyenin kanuna hile yaparak aynı değişiklikleri tekrar yeni planmış gibi gösteren uygulamalarının da yargıdan döndüğünü ifade eden Ayvaz, "Son plan için yargı süreci devam etmektedir. İptali halinde bir çok hukuki sorun ortaya çıkacak ve belediye istimlak bedellerini geri ödemek zorunda kalacak ve kamu zararına yol açacaktır. Bunun yanı sıra, yerlerinden edilen ve fahiş fiyatlarla Toybelen’de işyeri edinmek için müracaat eden esnaf da maddi olarak perişan durumdadır" diye konuştu.

YER ALMAYA GÜCÜ OLMAYAN ESNAFIN DURUMU NE OLACAK?
Toybelen’de yer almaya maddi gücü olmayan esnafın durumunun ne olacağını da soran Ayvaz, "Bu esnafımıza yer gösterilecek mi, yoksa açlığa mı mahkum edilecek! Sayın Demir’i hukuka uymaya, zaten darboğazda olan esnafı daha da yok edecek bu uygulamadan vazgeçmeye ve adil davranmaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

 


samsungülsan sanayi sitesisamsun büyükşehirayhan ayvaziyi partisamsun haberleri