Geri

İlkadım'dan iş birliği protokolü

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Ersoy tarafından "İlkadım’dan Maraş’a Bilim Yolculuğu" projesi için protokol imzalandı. Proje kapsamında deprem bölgesi Kahramanmaraş’ta kurulacak bilim atölyelerinde katılımcılara bilimsel bilginin ulaştırılması ve bilim- teknolojinin toplum arasındaki etkileşiminin arttırılması hedefleniyor.

14:41:14 | 2023-03-16


Haberi Sesli Dinle

TÜBİTAK tarafından “Bilim Her Yerde Özel Çağrı” programı çerçevesinde paydaşları İlkadım Belediyesi ve İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olan proje kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı faaliyet gösteren okul ve kurumlarda okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise seviyesinde eğitim gören öğrencilerin rehber öğretmenleriyle birlikte katılım sağlayacağı “İlkadım’dan Maraş’a Bilim Yolculuğu” projesi karşılıklı atılan imzalarla hayata geçiyor.

Uygulama alanı Kahramanmaraş İl Merkezi Konteyner Kent Alanında 2-4 Mayıs tarihlerinde yapılacak etkinliklerde TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programıyla bilim atölyelerin kurulumunun yapılacağı ve atölyelerle deprem bölgesinde yaşayan toplumun yaşama uyum sürecinin destekleneceği ön protokol başkanlık makamında İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Ersoy tarafında imza altına alındı.

DEPREM BÖLGELERİNE UYGULAMALI BİLİM ATÖLYELERİ
İmza sonrası proje hakkında açıklama yapan İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Ersoy, ”6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremden doğrudan etkilenen 11 ilimize (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa) yönelik, bilimsel atölye ve etkinlik yapmayı hedefleyen projelerin destekleneceği yeni bir çağrı oluşturuldu. Bu çağrıda önerilebilecek uygulamalı proje etkinlikleri ve atölyelerle deprem bölgesinde yaşayan toplumun yaşama uyum sürecinin desteklenmesi hedeflenmektedir. Proje paydaşımız olan İlkadım Belediyesi ile 2 yıllık bir işbirliğini imza altına aldık. Eğitime öğretime ve projemize verdiği katkı ve desteklerden ötürü İlkadım Belediye Başkanımız Necattin Demirtaş’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

GENÇLERİ DOĞRU İMKANLARLA BULUŞTURMAK İSTİYORUZ
Bilimden sanata, kültürden spora ve daha bir çok alanda İlkadım'ı marka haline getirmek için var güçleriyle çalıştıklarını belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, ” 'Bana anlatırsan unuturum, bana gösterirsen hatırlarım, beni dahil edersen anlarım.' Sanırım eğitim öğretim faaliyetlerinde rehber edinmemiz gereken bakış açısı bu olmalı. Çocuklar öğretmenlerin defterlere not tutturdukları bilgileri sınavdan sınava ezberlemeye mahkum edilen robotik canlılar olmamalılar. Bir bitkinin yaptığı fotosentez anlatırken deftere yazarak değil toprağı kazarak, dokunarak, yaşayarak öğretmeliyiz. Bu manada imza altına alınan bu işbirliğinde yegane amacımız gençlerimizi doğru imkanlarla buluşturmak” diye konuştu.

 


ilkadımilkadım belediyesinecattin demirtaşbilim atölyesibilimöğrenciokulkahramanmaraşsamsunsamsun haberleri