Geri

İngiliz Büyükelçi ile karşılıklı işbirliği fırsatları görüşüldü

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti. Ziyarette karşılıklı işbirliği fırsatları görüşüldü.

16:40:49 | 2023-06-20


Haberi Sesli Dinle

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO)Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu makamında ziyaret etti. Büyükelçi Jill Morris ve beraberindeki heyeti kabulünde konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, iki ülke arasındaki geçmişten gelen bağların güçlenmesinin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Samsun’un ekonomi, sanayi ve ihracat potansiyelinin yanısıra öne çıkan sektörlerine ilişkin bilgiler veren Başkan Murzioğlu, “Oldukça geniş üretim yelpazesine sahip olan ilimizden dünyanın 170’den fazla ülkesine ihracat yapmaktayız. Samsun’un, sanayi ve tarımsal üretimini destekleyen en önemli argüman, şehrimizin lojistik bağlamda sahip olduğu üstünlüklerdir. 43 milyon Euro AB destekli Lojistik Merkezimizle birlikte, Türkiye’de yalnızca üç ilde olan, hava, kara, deniz ve demiryolu ulaşım altyapısına sahip Samsun, Türkiye’nin kuzeye açılan kapısıdır. Köklü bir geçmişe dayanan iki ülke arasındaki ilişkilerin şüphesiz istikrarlı bir geleceğe ihtiyacı var. İngiltere ile aramızda imzalanan serbest ticaret anlaşmasıyla birlikte ilişkilerimiz had safhada. Özellikle hizmet sektörü, tarım ve enerji sektörlerinde iki taraf biraz daha çaba gösterirse çok daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum. Samsun, yatırım yapılacak, ticaret yapılacak illerden bir tanesi. Sizlerin de desteğiyle yatırımcılarınızı şehrimize davet ediyoruz. Bu konuda da üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız” diye konuştu.

SAMSUN ÇOK HAREKETLİ BİR ŞEHİR
Samsun TSO Yönetim Kurulu üyelerinin de bulunduğu ziyarette konuşan İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris de, “Öncelikle misafirperverliğinizden dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. İki ülke arasındaki ticaret her geçen gün artıyor. Ama bunu daha çok üst seviyelere çıkartabiliriz. Samsun gördüğüm kadarıyla çok hareketli bir şehir. İngiliz yatırımcılar için de büyük fırsatlar var. Halihazırda mükemmel ilişkilerimiz var ve önümüzdeki yıllarda ilişkilerimizi geliştirmek, derinleştirmek ve bu ortaklığı daha da güçlendirmek için buradayım. Nasıl bir işbirliği yaratabilirizi konuşmak, verimli işbirliğimizin devam etmesi ve sizlerin de bu yöndeki fikirlerinizi duymak için buradayım. Aynı hedefleri paylaşıyoruz. Ticareti artırmak için yeni alanlar keşfedebiliriz. Samsun’daki ticaretin çok çeşitli olduğunu öğrendim. Yenilenebilir enerji alanlarında çalışan İngiliz şirketleri bence burada çok verimli ve çok önemli fırsatlar bulabilirler. Karşılıklı ticaretimizi ve ilişkilerimizi daha üst noktalara taşımak adına da elimden gelen gayreti göstereceğimi bilmenizi istiyorum” diye konuştu.

MİLLİ TAKIMA VE SAMSUN SEYİRCİSİNE TEBRİK
Büyükelçi Morris ayrıca, Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu’nda oynanan UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri D Grubu dördüncü maçında Galler'i 2-0 mağlup eden A Millî Futbol Takımını kutlayarak, “Samsun gerek Galler Milli Takımına ve gerekse Galler’den gelen seyircilere çok güzel ev sahipliği yaptı. Gallerli seyirciler Samsun’da olmaktan son derece mutlu oldu. Çok kuvvetli bir takımınız ve seyirciniz var. Sizleri hem güzel ev sahipliğinden dolayı hem de galibiyetten dolayı tebrik ediyorum” diye ifade etti.

Konuşmaların ardından Başkan Murzioğlu, Büyükelçi Morris’e anı takdiminde bulundu.

 


samsunsamsun tsozeki murzioğlubüyükelçiingiltere