Geri

Taban Gıda'dan Samsun'a 5 milyon Dolarlık silo yatırımı

Türkiye’de buğday tedarik pazarının lideri Taban Gıda, Samsun'a yaklaşık 5 milyon dolarlık silo yatırımı yapacak.

08:39:52 | 2022-01-13


Haberi Sesli Dinle

Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika pazarlarında 20’ye yakın ülkeye transit ticaret gerçekleştiren, Türkiye’de buğday tedarik pazarının lideri Taban Gıda, yaklaşık 5 milyon dolarlık kendi silo yatırımı için kolları sıvadı. Siloların Tekkeköy ilçesinde yapılacağı belirtildi.

Samsun'da yaklaşık 5 milyon dolarlık silo yatırımı yapacak olan Taban Gıda CEO'su Hasan Hacıhaliloğlu, Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Hande Kazancı ve bölgedeki çalışma ortağı Erkut Nakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Pak ile birlikte Sheraton Grand Samsun Hotel'de, yerel ve yaygın basın temsilcilerinin katıldığı basın toplantısı düzenledi. Firma hakkında bilgi veren Taban Gıda CEO'su Hasan Hacıhaliloğlu, Taban Gıda'nın 2021’de önemli yatırımlar yaparak yılı yüzde 50’nin üzerinde büyüme ile kapattığını ve yatırımlarına devam ettiğini belirterek, filosuna 3. gemisini de eklediğini vurguladı.

SAMSUN'A 5 MİLYOR DOLARLIK YATIRIM
Hacıhaliloğlu, Çatı şirketi Vivalon AG’nin toplam 11 milyon dolarlık yatırımıyla 3. kuru yük gemisinin Şubat ayı itibari ile demir alacağını belirterek, ''Taban Gıda olarak, 2022 yılında yeni gemi alımları, silo ve üretim yatırımlarını hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Şirket olarak yem hammaddeleri pazarında iddialı bir büyüme hedefi ile 3 yıllık süreçte 100 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. Tahıl, yem grubu ve yağlı tohum tedarik pazarında ihtiyaç ve talebe yönelik transit ticaret gerçekleştirerek kuruluşundan bu yana geçen 6 yıllık sürede ticaret hacmini 1,5 milyon tonun üzerine çıkaran şirketimiz, 2021 sonu itibari ile 4,5 milyar TL ciroya ulaştı. “Türkiye’nin 500 Büyük Şirketi” sıralamalarında ilk 200’de yer alan şirketimiz, üretim, lojistik ve depolama alanlarına 3 yıllık süreçte 100 milyon dolarlık yatırım yaparak global pazardaki gücünü artırma ve tedarik yapısını büyütme hedefinde. Türkiye’nin birçok limanında yüksek depolama kapasiteli kiralamalar yapan şirketimiz, uzun süreli kiralama gerçekleştirdiği Samsun limanında toplam buğday ithalatı kapasitesinin yüzde 15’ini tek başına kullanıyor. Tekkeköy bölgesinde yaklaşık 5 milyon dolarlık kendi silo yatırımımız için kolları sıvadık'' dedi.

UZUN VADEDE DENGELER DEĞİŞECEK
“Taban Gıda olarak, neredeyse orta ve üzeri ölçekteki tüm üreticilere buğday tedariki sağlayarak destek oluyoruz'' diyen Hacıhaliloğlu, ''İhracata yönelik ithalat gerçekleştiriyoruz. Bu gücün kaybedilmemesi ve ihracatın geliştirilmesi, desteklenmesi için buğday politikalarının doğru yönetilmesi gerekiyor. Ülkemizdeki tarım uygulamaları da hububat ürünlerinin ekimini olumsuz yönde etkiliyor. İklim değişikliklerinin dönemsel bazda önceki senelerde de olumsuz etkileri görüldüğü olmuştu. Dünyada hala ekilmemiş pek çok alan var. Şu an için ihtiyacı karşılayacak üretim söz konusu. Ama uzun vadede dengeler çok ciddi değişebilir” dedi.

SON 10 YILDA ÇOĞU ÜLKE STOKLAMA
KAPASİTESİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYOR
''Pandemi döneminde ülkelerin stok tutma isteklerinin arttığı yönünde görüşler var. Dünyada pandemi öncesinde de stok tutma kapasitelerini arttırmak ve ürünü daha sağlıklı depolamak adına birçok yöntem geliştirilmeye çalışılıyordu'' diyen Taban Gıda CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu, “Karşımızda duran en büyük sorun iklim değişikliği. Hava sıcaklığının artması nedeni ile çok ciddi verim değişiklikleri söz konusu. Bu durum ekim alanlarının farklılaşmasına ve belki tüketim alışkanlıklarının değişmesine kadar birçok sonuç doğuracak. Ülkelerin stok tutma çabasında bu durumun daha etkili olduğunu düşünüyorum. Son 10 yılda çoğu ülke stoklama kapasitesini artırmaya çalışıyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse dünyanın en büyük buğday ihracatçısı Rusya ile en büyük buğday ithalatçılarından olan Mısır devleti ortak bir proje ile Mısır’da çok yüksek depolama kapasitesine ulaşabilmek adına yeni bir anlaşma sürecindeler” dedi.

 

 


Taban GıdabuğdayTürkiyeRusyaMısırgemiHasan Hacıhaliloğlu