Geri

TES-İŞ Şube Başkanı Baylan: Geçmişten ders çıkaracağız

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (TÜRK-İŞ) bağlı Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Samsun Şube Başkanı Emrah Baylan, sendika üyesi çalışanlara yönelik önemli mesajlar verdi. Baylan, "Geçmişten ders alarak geleceğe çok daha güvenli adımlarla ilerleyeceğiz" dedi.

10:56:05 | 2023-09-13


Haberi Sesli Dinle

Başkan Emrah Baylan TES-İŞ Samsun Şube'sinin DSİ, YEDAŞ başta olmak üzere özel sektör ve kamuda örgütlü 2 bin 300 üyeye sahip olduğunu, yeni yönetim olarak hedeflerinin geçmişten ders alarak geleceğe daha güvenli, özverili adımlarla ilerleyerek sendikal faaliyetlerini sürdüreceklerini söyledi.

YETERLİ DEĞİL
Samsun geneline bakıldığında örgütlü bulunduğukları iş sahalarında işveren ile bazı sıkıntılar yaşadıklarını, bunu çözümü için vakit kaybetmeden görüşmelere başladıklarını belirten Başkan Emrah Baylan, "Kamu işyerlerimizde ise, konfederasyonumuz TÜRK-İŞ'in büyük çabaları sonucu yapılan son sözleşmeyle birlikte bir nebze rahatlama yaşandı. Ancak herkesin bildiği ve gördüğü üzere yapılan zamlar artık hemen eriyor. Üyelerimiz en azından bir nefes aldı ancak tabi ki yeterli değil" dedi.

ÖZVERİLİ HİZMET
Özel sektörde ise muhatapları olarak Elektrik dağıtım şirketinin bulunduğuna dikkati çeken Baylan, "Ülkemiz genelinde nerdeyse bir çok elektrik dağıtım şirketinin ücret politikası asgari ücrete yakın bir yerde. Bu ise enerji iş kolunda hoş karşılanmayan bir durum. Bizler sıcakta serin bir yer ararken yazın bu sıcağında kırsalda, o kıyametin altında çalışıyor, halkımıza hizmet götürüyor. Yeri geliyor 30 metreyi bulan yüksek direklerde çalışıyorlar. Kışın ise karda, yağmurda, kimi zaman araç giremeyen yerlerde omuzlarında kırılan direkleri taşıyor. Böylesi bir emek harcamanın karşılığı asgari ücret olmamalı" dedi.

YEDAŞ ile mevcut bir sözleşmelerinin bulunduğunu da hatırlatan Emrah Baylan, "YEDAŞ yetkilileriyle görüşmelerimiz sürüyor. Son görüşmemizde durumu ve beklentilerimizi yüzlerine karşı anlattık" diye konuştu.

CANIMIZI SIKAN VE ACITAN DURUM
TES-İŞ Samsun Şubesi olarak sendikaları altında örgütlenmiş tüm çalışanların hak ve hukuklarını korumak için büyük bir mücadele içerisinde olacaklarını söyleyen Başkan Emrah Baylan, "Eğer bir sendika üyesi çalışanımız şartları nedeniyle evini, semtini değiştirmek istiyorsa bu bizim canımızı sıkar ve acıtır. Enerji sektöründe çalışan emekçilerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmesi noktasında gerekli muhatap firmalar ile, gerekirse Bakanlık noktasında her türlü emeği, çabayı göstereceğiz. Bizler yürümenin değil koşmamız gerektiğinin farkındayız. Bunun bilincindeyiz. Bu isteğimizi, azmimizi işverene de yansıtmak istiyoruz" dedi.


tes işemrah baylansamsunsendikatürk iş